top of page

About

1P6A0271.jpg

4. Uluslararası Bornova Kısa Film Günleri için başvuru süreci başladı. Türkiye’nin en büyük 3.şehri olan İzmir’in Bornova ilçesinde gerçekleşecek etkinlik kapsamında, dünyanın farklı coğrafyalarından kurmaca, belgesel ve animasyon türlerinde kısa filmlerin gösterimleri, atölyeler, söyleşiler ve sektör buluşmaları gerçekleştirilecek. Bütün etkinlikler ücretsiz ve halka açık olacak.

Uluslararası Bornova Kısa Film Günleri, filmlerin yarıştığı ve ödül verilen bir festival değildir. Amacımız, ülkemizden ve dünyanın farklı coğrafyalarından kısa filme gönül vermiş filmcilerin filmlerini bir araya getirmek ve izleyici ile buluşturmaktır. 

Son Başvuru Tarihi:  15 Temmuz 2024
Başvuru adresi:  
www.filmfreeway.com/bkfg
---
The application process for the 4th International Bornova Short Film Days has started. Within the scope of the event, which will take place in the Bornova district of Izmir, the 3rd largest city in Turkey, screenings of short films in fiction, documentary and animation genres from different geographies of the world, workshops, interviews and industry meetings will be held. All events will be free and open to the public.

International Bornova Short Film Days is not a festival where films compete and awards are given. Our aim is to bring together the films of filmmakers from our country and different geographies of the world who have devoted themselves to short films and to bring them together with the audience. 


Application Deadline: July 15, 2024
Applications will be made through:  www.filmfreeway.com/bkfg

bottom of page